یکشنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۷:۲۲

یک فعال بخش کشاورزی:

کشاورزی بعد از نفت، ارزآور کشور است / مشکلات کشت تابستانه حل شود

 

ایسنا/خوزستان یک فعال بخش کشاورزی با اشاره به مشکلات کشاورزان برای کشت‌های تابستانه گفت: بخش کشاورزی بعد از نفت می‌تواند ارزآوری بالایی برای کشور داشته باشد و از این رو باید برای حل مشکلات این بخش تلاش کرد.

عبدالرحیم رحیمی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در شرایط اقتصادی فعلی و با وجود مشکلات فراوان کشاورزی، نبود کود پایه تهدید بزرگی برای کشاورزی خوزستان است که بخش عمده‌ای از تولید محصولات کشاورزی کشور را به عهده دارد.

وی با انتقاد از تأمین نشدن کود پایه جهت کشت‌های تابستانه به خصوص کشت‌های شلتوک و ذرت، افزود: در شرایط بحران اقتصادی و با توجه به اهمیت تامین امنیت غذایی کشور از سوی بخش کشاورزی، نیاز است که مشکلات کشاورزان در زمینه کشت به ویژه تامین کود مورد نیاز آن‌ها مرتفع شود.

رحیمی‌نیا گفت: بخش کشاورزی بعد از نفت می‌تواند ارزآوری بالایی برای کشور داشته باشد و از این رو باید برای حل مشکلات این بخش تلاش کرد.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش بیان کرد: با وجود اینکه از خوزستان به خصوص شهرستان شوش به عنوان قطب کشاورزی نام برده می‌شود اما کشاورزان این منطقه با معضلات فراوانی که به سریال هر ساله تبدیل شده است، مواجه هستند.

وی افزود: عدم تأمین و توزیع کود موردنیاز، گرانی آب‌بهای محصولات، افزایش اجاره‌بهای اراضی، افزایش هزینه‌های تولید در بخش‌های مختلف و تورم اقتصادی، از مهم‌ترین دغدغه‌های کشاورزان هستند.

رحیمی‌نیا گفت: تولید محصول در گروی حل این مشکلات به خصوص تامین به موقع کود است که نقش حدود ۳۵ درصدی در تولید محصول دارد. نارضایتی کشاورزان از این وضعیت، سبب کاهش سطح زیر کشت و کاهش میزان تولید خواهد شد.

وی افزود: از مسئولین ارشد کشاورزی کشور و استان خوزستان درخواست داریم که با تمام توان و با بررسی دقیق مسائل و مشکلات، قبل از ورود به بحران، اقدامات فوری جهت رفع مشکلات این بخش انجام دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *