مهمترین علف های  مزارع ذرت  شهرستان شوش دانیال (ع)

علف­ های هرز باریک برگ مزارع ذرت  شهرستان

پنجه مرغی

پنجه مرغی با نام علمی  Cynodon dactylon و نام انگلیسی  Bermuda grassکه به نام‌های مَرغ و بندواش نیز معروف می‌باشد، یک علف‌هرز چند‌ساله و از خانواده گرامینه است که تعداد زیادی ریزوم و ساقه خزنده زیر زمینی تولید می‌کند که به سرعت در زیر زمین گسترش می‌یابند. پنجه مرغی علف‌هرزی بسیاری مهاجم است که کنترل آن دشوار می‌باشد. سریع‌ترین رشد این علف‌هرز در آب و هوای گرم است.

برای مشاهده کامل متن به ادامه مطلب مراجعه فرمایید…

مهمترین علف های  مزارع ذرت  شهرستان شوش دانیال (ع)

علف­ های هرز باریک برگ مزارع ذرت  شهرستان 

پنجه مرغی

 

پنجه مرغی با نام علمی  Cynodon dactylon و نام انگلیسی  Bermuda grassکه به نام‌های مَرغ و بندواش نیز معروف می‌باشد، یک علف‌هرز چند‌ساله و از خانواده گرامینه است که تعداد زیادی ریزوم و ساقه خزنده زیر زمینی تولید می‌کند که به سرعت در زیر زمین گسترش می‌یابند. پنجه مرغی علف‌هرزی بسیاری مهاجم است که کنترل آن دشوار می‌باشد. سریع‌ترین رشد این علف‌هرز در آب و هوای گرم است.

اویارسلام

 

اویارسلام با نام علمی  Cyperus rotundusو نام انگلیسی Purple nutsedge است به اعتقاد بسیاری از صاحب­نظران، اویارسلام ارغوانی خطرناکترین و بدترین علف‌هرز دنیا می‌باشد. اویارسلام ارغوانی یک علف‌هرز چند ساله با یک سیستم گسترده ریزوم‌ها و غده‌های زیر‌زمینی است.این غده‌ها قادرند هنگامی که شرایط محیطی نامناسب باشد به حالت خواب باقی بمانند و هنگامی که شرایط مساعد می‌شود اندام‌های هوایی جدید تولید کنند. این علف‌هرز عمدتاً به روش‌های رویشی (غیر جنسی) تکثیر می‌یابد، زیرا مقدار جوانه زنی بذور آن بسیار اندک است.

ارزن وحشی (چسبک)

 

با نام علمی Panicum dichotomiflorum  گياهى علفي، يک‌ساله با ريشه‌هاى افشان است که در شرايط مناسب تا ارتفاع ۱۲۰ سانتى‌متر رشد نموده و به‌وسيله بذر تکثير مى‌يابد. ساقه‌ بدون کرک، نيمه ايستا و قسمتى از آن بر روى زمين گسترده است. گره‌هاى پائين ساقه باد کرده و غالباً توليد ريشه مى‌کنند. برگ‌ها بدون کرک يا داراى کرک‌هاى کم و پراکنده ‌و غلاف برگ‌ها ضخيم، کوتاه، بدون کرک و غالباً ارغوانى رنگ هستند.

درنه سرخه

 

گیاهی یک­ساله، با نام علمی Echinochloa colonum، با نام فارسی درنه سرخه و نام انگلیسی Barnyard grass از خانواده Poaceae است که تکثیر آن از طریق بذر و نیز از طریق غیرجنسی صورت می­گیرد.

 

برگهای به رنگ سبز تیره، غلاف برگ بدون مو و گوشوارک یا زبانک است. ساقه افراشته و راست یا زانویی و روی گره­های پایینی دارای ریشه­های نابجا است.

 

سنبله­ها در چهار ردیف منظم روی محور در انتهای ساقه قرار دارد. دانه بیضی شکل، آزد، پوشیده مابین پوشینه­ها، گلومل­های بیروی با سطح پشتی برآمده، نوک تیز و گلومل­های درونی مسطح و براق است.

 

  

 

 

سوروف

 

گیاهی یک­ساله، با نام علمیcrusgalli Echinochloa ، نام انگلیسی  Pig weedاز خانواده Poaceae است که با بذر تکثیر می­یابد. گل آذین سوروف سنبله باز، سنبلچه­ها معمولاً در حول محور جمع شده کم و بیش منشعب و غالباً بدون ردیف مشخص و به سهولت می­ریزند. سنبلچه­ها ریشک­دار و ریشک­ها نیز از لحاظ طول متفاوتند. بوته­های سوروف در یک مزرعه آلوده می­توانند در هر متر مربع تا ۲۰ هزار بذر تولید کنند که علاوه بر اینکه بر حسب نوع برنج و شرایط موجود خسارت آن به مزارع برنج­کاری زیاد است موجب از بین رفتن برنج نیز می­شوند. ریشه­های سوروف نیز بر اثر شخم از نقطه­ای به نقطه دیگر رفته و موجب ازدیاد آن در سطح وسیع می­شود. بذر سوروف در عمق بیش از ۵ سانتی­متر آب قادر به جوانه زدن نخواهد بود.

گاورس ( پنج انگشتی)

 

 این علف­هرز با نام علمی Digitariasanguinalis، یک گیاه یک­ساله تابستانه است و از مشکلات مناطق معتدل و گرمسیری به شمار می‌رود. این علف‌هرز می‌تواند از محل گره‌های خود ریشه تولید کند، در نتیجه رشدی مشابه گونه‌های چند ساله دارد، اما تولید مثل آن عمدتاً از طریق تولید بذر زیاد، صورت می‌گیرد. رسیدگی این گیاه طی تابستان است و سپس در اوخر تابستان یا پاییز بذر تولید می‌کند.

 

علف­های هرز پهن برگ مزارع ذرت شهرستان شوش

 

 

 گوش بره (گل عقربی)

 

گوش بره با نام علمی Chenopodium album گیاهی از خانواده اسفناجیان(chenopodiaceae)  و یك­ساله با ساقه­های ایستا و انشعابات فراوان است  كه غالباً دارای خطوط صورتی یا بنفش هستند. ارتفاع آن بر حسب آب و هوا و نوع خاك تغییر می­كند. برگ­های سلمك كشیده، تخم­مرغی شكل و دندانه­دار،  برگ­های قسمت فوقانی گیاه باریك­تر و دارای حاشیه صاف است. كرك­های سفید رنگی، برگ و ساقه­های این گیاه را پوشانده است.

 

تكثیر آن از طریق بذر صورت می­گیرد. گیاهان این جنس مقادیر زیادی گلوكوزید سیانوژنیك تولید كرده، باعث مسمومیت دام   می­ شوند.

 

طحله

 

طحله با نام علمی Corchorus olitorius تا ارتفاع یک متر و نیم می تواند رشد نماید. دارای برگ­های متناوب و ساده، گل­های منفرد، بزرگ، زردرنگ با پرچم­های متعدد است و کپسول میوه دوکی شکل و شامل دانه­های متعددی است.

 

   

 

تاج خروس سبز (تاج خروس خزنده)

 

تاج خروس با نام علمی Amaranthus retroflexus و نام انگلیسی Common amaranth از خانوادهAmaranthaceae، گیاهی دو لپه، یک­ساله و خشبی است که در خاک­های سرشار از هوموس و غنی از مواد غذایی و مخصوصاً غنی از ازت به خوبی رشد می­کند. فصل گلدهی آن تابستان تا اوایل پاییز می­باشد و بوسیله بذر تکثیر می شود. هر گیاه ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ عدد بذر تولید می کند.

خرفه

 

خرفه با نام علمی Portulaca oleracea و نام انگلیسی Common purslane، یک گیاه علفی یک­ساله، گوشتی (Succulent) است که در بسیاری از مناطق دنیا به عنوان علوفه خوک مورد استفاده قرار گرفته است. خرفه در شرایط گرم و خشک به خوبی رشد می‌کند و توسط بذر و در صورت مرطوب بودن خاک توسط قطعات ساقه تکثیر می‌یابد. خرفه خاک‌های شل و غنی شنی را ترجیح می‌دهد، اما می‌تواند در دامنه گسترده‌ای از خاک‌ها و شرایط اقلیمی مختلف رشد کند.

 

 کنجد شیطانی

 

با نام علمی Cleome viscos و نام انگلیسی Asian spiderflower, Cleome, Tickweed از خانواده Capparidaceae، علف­هرزی یک­ساله تابستانه بوده و در مزارع سویا، ذرت و … بوفور یافت می­شود که به دلیل شباهت با کنجد، کنجد شیطانی معروف است.

 

 

              

 

One thought on “مهمترین علف های هرز باریک برگ مزارع ذرت شهرستان شوش”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *