زنگ زرد گندم

مقدمه

زنگ زرد یکی از مهمترین بیماری های گندم در کشور می باشد که در سال های اخیر به علت فراهم شدن شرایط مساعد جوی و نیز حساس شدن رقم چمران در استان خوزستان آلودگی شدیدی را ایجاد نموده است. مطمئن ترین راه مبارزه با این بیماری و سایر زنگ ها کاشت ارقام مقاوم است. در صورت عدم کاشت ارقام مقاوم در شرایط بروز بیماری ناگزیر به مبارزه شیمیایی علیه آن می باشیم. برای بالا بردن کارایی سم در مبارزه شیمیایی باید عملیات سمپاشی به روش درست و در زمان مناسب انجام پذیرد.

نشانه های بیماری

زنگ زرد در ابتدا روی برگ های جوان به صورت جوش های زرد رنگ تشکیل می شود و به تدریج به هم متصل شده به صورت خطی یا نواری به موازات رگبرگ ها دو سطح برگ را فرا می گیرد.این جوش ها می توانند روی غلاف و سنبله نیز ظاهر شوند. دانه های سنبله آلوده، بسیار کوچک، چروکیده و غیر قابل استفاده می باشند.

شرایط محیطی مناسب

بهترین درجه حرارت برای ظهور و گسترش زنگ زرد ۱۵-۱۰درجه سانتی گراد و رطوبت اشباع و یا بارندگی ملایم می باشد و چنانچه این شرایط مدت زمان طولانی مهیا شود آلودگی شدید را باید انتظار داشت.

کنترل بیماری

  1. روش زراعی یا مکانیکی:
  • رعایت تاریخ کاشت
  • کاشت ارقام مقاوم
  • استفاده از کود سرک (به مقدار مناسب و لازم و حتی المقدور در یک نوبت)
  • استفاده از کود پتاس: (کاهش حساسیت گیاهان به انواع بیماری از جمله زنگ زرد)

و جلوگیری از هر عاملی که باعث رشد رویشی بیش از حد گیاه (از جمله کود ازته، آبیاری بیش از حد) و افزایش حساسیت مزرعه به انواع بیماری ها می شود.

  1. کنترل شیمیایی

از جمله قارچ کش های آزمایش شده در مبارزه با زنگ زرد تیلت، آلتو، فولیکور، ایمپکت و آرتئا می باشند.

  

توصیه های مصرف کود سرک و آبیاری در شرایط توسعه زنگ زرد:

  • با توجه به صدمه وارده به سطح سبزینه گیاه توصیه می گردد به میزان معمول از کود سرک اوره استفاده گردد.
  • دو تا سه روز پس از سمپاشی مزرعه با قارچ کش اقدام به مصرف کود سرک و آبیاری گردد.
  • آبیاری های بعدی مطابق معمول منطقه و در صورت نیاز انجام گیرد.
  • جهت جلوگیری از افزایش بی رویه رشد رویشی از مصرف کود ازته و آبیاری بیش از حد خودداری گردد.

زمان مناسب برای سمپاشی

علاوه بر شرایط محیطی، مرحله رشد گندم نیز می تواند در لزوم سمپاشی یا عدم سمپاشی تعیین کننده باشد.

سمپاشی در مراحل بعد از خمیری شدن هر چند شرایط جوی مساعد باشد توصیه نمی گردد زیرا خسارت ناشی از آلودگی زنگ در این مرحله کمتر از هزینه سمپاشی می باشد. کانون اولیه آلودگی در استان خوزستان معمولاً در اوایل زمستان به صورت لکه ای در مزرعه ظاهر گردیده و در صورت شرایط مساعد مبارزه با کانون های اولیه آلودگی ضروری بوده لذا باید سمپاشی اول صورت گیرد و در صورت آلودگی های بعدی در مراحل رشدی مختلف (ظهور ساقه تا برگ پرچم)لازم است مزارع به طور مرتب بازدید و در صورت مشاهده شروع آلودگی روی برگ پرچم و وجود شرایط مساعد، سمپاشی دوم انجام شود.در زمان مبارزه هر چه میزان آلودگی برگ پرچم بیشتر باشد میزان کارآیی مبارزه کمتر و خسارت وارده بیشتر می گردد.

آلودگی برگ های پایینی تأثیر کمی در کاهش محصول داشته ولی آلودگی برگ های بالایی باعث خسارت بیشتر به محصول می شود.

توصیه برای کنترل تلفیقی زنگ زرد و علف های هرز در مزارع آلوده گندم:

درصورتی که مزارع آلوده به زنگ زرد دارای علف های هرز باشند حتی الامکان ابتدا باید با بیماری زنگ زرد مبارزه سپس نسبت به از بین بردن علف های هرز اقدام شود.

قبل از اختلاط سایر علف کش ها با قارچ کش های کنترل کننده زنگ زرد توصیه می گردد از نظرات کارشناسان شبکه های مراقبت و کلینیک های گیاه پزشکی بهره گرفته شود.

One thought on “زنگ زرد گندم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *