خاکستری به نام کود بی کیفیت

تاریخ خبر:۹۹/۰۶/۰۱

سرپرست بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: اگر کودی که ماده موثره کمی دارد به خاک اضافه شود در صورتی که ماده مضر دیگری نداشته باشد مانند اضافه کردن خاکستر به خاک می باشد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: دبیر کمیته نظارت و بازرسی بر انواع مواد کودی استان در جلسه کمیته نظارت و بازرسی مواد کودی گفت: رسالت ما در بخش کشاورزی افزایش تولید محصولات سالم با کیفیت و جلوگیری از ایجاد نگرانی می باشد.

 

علیرضا جعفر نژادی با بیان اینکه تدوین آیین نامه ثبت و کنترل کیفی مواد کودی در سال ۹۳ ابلاغ گردید اظهار داشت: کود هر ماده آلی یا معدنی با منشا طبیعی یا مصنوعی است  که به گیاه یا خاک اضافه می شود تا یک یا چند عنصر ضروری را به خاک اضافه  کند .

 

وی ادامه داد:آزمایشگاه مرجع و آزمایشگاه همکار واحد تجزیه کننده مواد کودی بر اساس آیین نامه می باشد.

 

جعفر نژادی هدف از برچسب گذاری را ارائه اطلاعات به صورت شفاف ، منطقی و با جزئیات عنوان و تصریح نمود:مشخصات برچسب مواد کودی باید به تاییدیه موسسه خاک و آب برسد.

 

وی اضافه کرد: در سال ۹۷ تعداد کودهای تجزیه شده ۳۰۸ مورد بود که ۱۴۴ مورد به تایید رسید و ۱۶۴ مورد نیز تایید نشد همچنین در سال ۹۸ تعداد کودهای تجزیه شده ۱۵۰ مورد بود که ۶۵ نمونه مورد تایید قرار گرفت و این مقایسه نشان می دهد کیفیت کود در استان در حال بهبود می باشد.

جعفر نژادی سو استفاده از کیسه های شرکت های معروف،عدم تطابق محتوا با برچسب ،وجود یک فرمولاسیون کودی با اسامی متعدد در یک شرکت،وجود نمونه های کودی بدون شماره در بازارکود،وجود کودهای تاریخ گذشته و با برچسب تقلبی را از مهمترین نتایج حاصل از پایش بازار کود عنوان کرد.

 

سرپرست بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز در این جلسه گفت: اگر کودی که ماده موثره کمی دارد به خاک اضافه شود در صورتی که ماده مضر دیگری نداشته باشد مانند اضافه کردن خاکستر به خاک می باشد و چنین کودی علاوه بر اینکه هیچ تاثیری در تولید ندارد باعث ضرر اقتصادی به کشاورز نیز می شود.

 

تورج نوروزی تصریح نمود: همه ما در مقابل امنیت غذایی اقتصاد کشور و معیشت مردم مسئول هستیم

 

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی در ادامه جلسه گفت: این شرکت پس از تامین کود با توجه به سهمیه استان ها آن را در اختیار کارگزاران بخش خصوصی و تعاونی قرار می دهند و کارگزاران نیز بدون هماهنگی مراکز جهاد کشاورزی هیچ کاری را توزیع نمی کنند.

طاهری افزود: بر اساس بخشنامه شرکت خدمات حمایتی به کشاورزی که نامش در سامانه پهنه بندی ثبت نشده هیچ کودی تعلق نمی گیرد و جهت اخذ کود موظف است از طریق سازمان جهاد کشاورزی نام خود را در سامانه ثبت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *